Angína (z latinského angere – svírat) je komplikace způsobená akutním zánětem krčních mandlí. Příznakem zvýšeného úsilí odrazit většinu infekcí, je pak zvětšení a zarudnutí mandlí. Nečastěji jde o onemocnění bakteriálního nebo virového půdu, jen zřídka se jedná o mykotickou příčinu. Šíří se vzduchem tzv. kapénkovou infekcí, nejčastěji při kašli. Dnes je již angína běžným onemocněním, lehce léčitelným pomocí antibiotik. Inkubační doba, tj. období mezi prvním stykem s nákazou a prvními projevy onemocnění, se pohybuje od dvou do čtyřech dnů. Poté se objevují první známky nepříjemných pocitů.
Příznaky Angíny
Charakter obtíží spojené s tímto onemocněním je následující: nepříjemné pocity v krku a s tím spojené obtíže při polykání, dále pak kašel, chrapot, bolest hlavy, zimnice. Někdy bývá angína doprovázena bolestmi v uších a ucpáním nosu. Objevuje se zvýšená teplota i horečka. Na první pohled si lze všimnout zarudnutí měkkého patra a zadní stěny hltanu. Nejnápadnější jsou zduřelé a překrvené mandle, na nichž se mohou při pokročilé fázi onemocnění objevit drobné bílé flíčky, tzv. hnisavé čepy. Zánět hrdla způsobuje zduření mízních uzlin, ty lze nahmatat pod dolní čelistí a před ušima. Na pohmat jsou tvrdé a bolestivé.
Příčiny onemocnění Angínou
Bakteriálním původcem angíny je bakterie Streptococcus pyogenes. Ta může být na našich mandlích zjištěna i bez toho, aby způsobovala nějaké obtíže. Viroví původci se objevují jen zřídka. Jde o adenoviry, např. Herpes simplex. K propuknutí angíny může a také nemusí dojít. Záleží na mnoha faktorech, např. zda je naše celková připravenost schopna čelit infekci, dále pak množství a agresivita přítomné bakterie atd.
Kdy navštívit lékaře s Angínou
Jak již bylo řečeno, angínu není dobré v žádném případě podceňovat. Proto, již při prvních příznacích, navštivte svého praktického lékaře. V některých případech mohou totiž nastat závažní komplikace, jako např. revmatické postižení srdce a kloubů, postižená ledvin, nebo absces.
Doporučení týkající se Angíny
Doporučuje se zdravá výživa s vyloučením tzv. rafinovaného cukru, tj. jeden z největších konzumních prostředků používaný při výrobě sladkostí, dortů a nejen sladkých výrobků. Při užívání antibiotik je hlavní dodržet jejich dávkování a samozřejmě je užívat po celou dobu až do konce, ne jen do doby, kdy se vám uleví. Léčba pomocí antibiotik trvá zpravidla sedm dní. Pokud se u vás toto onemocnění vyskytuje v časté míře, je možné krční mandle chirurgicky odstranit. Krční mandle již znovu nedorůstají (na rozdíl od nosních mandlí). Vytržení mandlí ovšem nezaručuje doživotní absenci angíny. Bakterie totiž napadají celou oblast hrdla, nejen krční mandle.