Naše ordinační hodiny

Pondělí 7.30 - 13.00
Plumlov
 14.00 - 15.00
Plumlov
Úterý
12:00 - 18:00
Plumlov
Středa

7:30 - 11:00
Plumlov

13:00 - 15:00
Lešany

Čtvrtek

7:30 - 13:00
Plumlov

14.00 - 15.00
Plumlov
Pátek

7:30 - 13:00
Plumlov

 

Nadále  platí nutnost objednání na každé vyšetření online přes SESTRAEMMY, telefon 727 952 064 nebo email  martinaanderova@seznam.cz.

Odběry krve provádíme i pro odboné lékaře (nutná žádanka), odvoz  krevních vzotků zajišťuje Nemocnice Prostějov ve dnech pondělí, středa, čtvrtek. Pokud pacient  požaduje odběr v jiný den, musí ho do laboratoře dopravit sám. Po domluvě  lze provést odběr krve i v domácím prostředí.

Kontakty a mapa Ordinace

Dukelská 548
798 03 Plumlov
Mobil: +420 727 952 064


Zvětšit mapu

Cestovní potíže - kinetóza

Cestování může znepříjemnit onemocnění nazývané kinetóza (mořská nemoc). Nepříjemná je i nemoc vznikající změnami časových pásem. Potíže bývají naštěstí jen krátkodobé. Točení hlavy a závratě mívají delší trvání, ale přírodní prostředky mohou přinést úlevu.
Většina z nás zažila pocity závrati nebo nevolnost při cestování autem, letadlem nebo lodí. a kdo zažil opravdu dlouhý let, zná důvěrně pocit únavy a poruchu spánkového rytmu vyvolané změnou časového pásma. Řídká, vodnatá stolice je způsob, kterým se tělo zbavuje škodlivých látek, a trvá obvykle jen několik dnů. Pocity nejistoty a někdy i mdloby nebo závratě, kdy máte dojem, že se kolem vás točí celý svět, mohou být vyvolány i jinými faktory.

Příznaky cestovních potíží

Cestovní potíže doprovází nauzea a zvracení, závratě, slabost, pocit nejistoty v prostoru nebo pocity na omdlení, zívání, únava a ospalost.

Příčiny onemocnění cestovními potížemi

Kinetóza vzniká, když se oči snaží zaostřit na pohybující se scenerii a vnitřní ucho, které pomáhá orientaci v prostoru, vysílá do mozku protichůdné signály. Pásmovou nemoc pocítíte, když váš přirozený denní rytmus není synchronizován s aktuálním časem. Epifýza (žláza s vnitřní sekrecí) vylučuje melatonin regulující náš cyklus bdění a spánku podle střídání světla a tmy. Změna časového pásma tento cyklus narušuje. Průjem bývá způsoben virovou nebo bakteriální infekcí z kontaminované stravy nebo vody.

Jak se léčí Cestovní medicína potravinovými doplňky

Čerstvý i konzervovaný zázvor je velmi účinný v prevenci i léčbě nevolnosti spojené s kinetózou. Působí prakticky okamžitě a nemá vedlejší účinky předepisovaných léků, jako je ospalost a neostré vidění. Hořčík je dobrý, celkově tonizující prostředek k uklidnění nervů, který dokáže zmírnit cestovní nevolnost, a také vitamin B6 pomáhá zmírňovat nauzeu. Máta peprná je ve všech formách dobrým prostředkem proti kinetózám; zkuste se napít mátového čaje, kápnout si mátový olej na jazyk nebo vdechovat jeho vůni z papírového kapesníku.
Zvládnout únavu vyvolanou změnou časového pásma vám pomůže čínský ženšen svými posilujícími a protistresovými účinky. Můžete ho užívat současně s jinými léky. Přetrvávají-li závratě delší dobu, vyhledejte raději lékařskou pomoc k vyloučení jiné, vážnější příčiny. Podle jedné studie pomohl jinan dvojlaločný (gingko biloba), který zvyšuje průtok krve mozkem, téměř polovině nemocných s chronickými závratěmi; je však nutné užívat ho 8 až 12 týdnů, než je patrný účinek. Také hořčík působí preventivně při závrati. Vitamin B6, který je nezbytný pro normální funkci mozku a nervů, může v určitých případech pomáhat při zmírňování chronických závratí.

Kdy navštívit lékaře s cestovními potížemi

Pociťujete-li přetrvávající nevolnost – může jít o jaterní onemocnění. Jsou-li závratě spojené s pocitem otupělosti, zrychleným tepem, mdlobami, rozmazaným viděním nebo poruchou řeči. Jsou-li závratě stále častější nebo trvalé. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Cestovní medicína - fakta a rady

 • Cestovní nevolnosti lze sice předcházet, ale je obtížné ji léčit; vždy raději použijte některý prostředek dříve, než se objeví první příznaky.
 • Sezení v letadle po dobu delší než čtyři hodiny dramaticky zvyšuje riziko vzniku trombů v dolních končetinách, protože se kromě zpomaleného průtoku krve uplatňuje i snížená vlhkost vzduchu. Toto riziko snižuje pravidelné užívání rybího tuku. Během letu častěji přecházejte a pijte hodně tekutin. Máte-li bolesti nebo otoky na dolních končetinách, vyhledejte lékaře.
 • Jste-li hodně unaveni, zdřímněte si; může vám to pomoci zvládnout pásmovou nemoc. Příliš dlouhý spánek však přizpůsobování zhoršuje. Zdržíte-li se v novém časovém pásmu jen krátce, přizpůsobování není nutné.

Doporučení týkající se cestovních potíží

Při mořské nemoci

 • Udržujte hlavu pokud možno v klidu a omezte zrakovou stimulaci.
 • Pomoci může i hluboké dýchání a čerstvý vzduch.
 • Jezte jen lehkou netučnou stravu. Vynechejte všechno, co by mohlo zatěžovat žaludek.
 • K uklidnění žaludku pijte heřmánkový čaj.

Při pásmové únavě

 • Inhalace rozmarýnového oleje pomáhá zmírnit příznaky.
 • Hned po startu si seřiďte hodinky a přizpůsobte všechny rutinní úkony - spánek a dobu jídla - času v cílovém místě.
 • Nepijte alkohol a nezvyšujte množství vody a jiných tekutin, které pijete. Pokuste se vyhnout kofeinu.

Při točení hlavy a závratích

 • Vyhýbejte se rychlým změnám polohy těla, zvláště rychlému vstávání z polohy vleže, a prudkým pohybům hlavy.
 • Mohou vám pomoci techniky ke snížení citlivosti. Pohybujte několikrát za sebou hlavou způsobem, který vám vyvolává točení hlavy, a opakujte to denně po několik týdnů.